مقاله پزشکی با عنوان بیماری وبا

 
پیشگفتار:
وبا بیماری خطرناك باكتریایی است كه اغلب موجب اسهال شدید می‌شود. وبا معمولاً از طریق آبهای آلوده گسترش می یابد. درصورت عدم درمان، وبا می‌تواند در یك دوره‌ی زمانی مشخص موجب مرگ شود. وبا تقریباً در كشورهای صنعتی به دلیل لوله كشی پیشرفته آب و فاضلاب و امكانات و تسهیلات درمانی از بین رفته است.در سال 1911 آخرین و عمده ترین بیماری مسری وبا در آمریكا رخ داد. امّا این بیماری هنوز در دیگر نقاط جهان نظیر آسیا خاورمیانه، آمریكای لاتین بویژه هند و آفریقا هست.خطر این بیماری مسری، هنگام فقر، جنگ یا فجایع طبیعی می‌باشد كه مردم مجبورند در نوضعیت جمعی شلوع و پر ازدحام، بدون بهداشت كافی ومناسب، كه یكی از عمده‌ترین عامل بیماری مسری وبا استو زندگی كنند.برخلاف بسیاری از بیماریهای عفونی، وبا به راحتی قابل درمان است. می توان با یك راه حل ساده و ارزان جذب آب، مرگ ناشی از آب زدایی شدید را جلوگیری كرد.
 
 
 
کلمات کلیدی:

بیماری وبا

ابزار انتقال

علائم و نشانه ها

تشخیص پزشكی

 
 
علائم و نشانه های بیماری:
بسیاری از افراد كه درمعرض باكتری وبا قرار می‌گیرند بیمار نمی‌شوند و هرگز نمی‌دانند كه دچار عفونت شده‌اند با این وجود، چون باكتری موجود در مدفوعشان را دفع نكرده‌اند ظرف مدت 14 تا17 روز هنوز می‌توانند دیگران را هم دچار عفونت كنند.بسیاری از افراد كه به این بیماری مبتلا می‌شوند، اسهالی آرام ومتعادل را تجربه می‌كنند تشخیص دادن اسهال وبا از اسهال ناشی از عوامل دیگر خیلی مشكل است. تنها یكی از 10 نفری كه دچار عفونت می‌شود،علائم و نشانه های وبا را نشان می‌دهد.كه این علائم عبارت هستند از: «اسهال آبكی شدید»
 
مدت زمان بیماری وبا كوتاه، سریع و ناگهانی است. تقریباً 1 تا5 روز بعد از عفونت می‌باشد. اسهال بطورناگهانی به وجود می آید. این اسهال تقریباً حجیم و فراوان است كه به صورت لكه‌هایی از خلط و سلول‌های مرده می‌باشد كه ظاهری شیری و كم رنگ دارد كه شبیه آبی است كه برنج در آن شسته می‌شود (مدفوع آب برنج) آن چه كه وبا را بیشتر خطرناك می‌كند از دست دادن مقدار زیادی مایعات درمدت زمان كوتاه، بیشتر از یك لیتر در ساعت می‌باشد.
 
 
 
فهرست مطالب
« وبا» 1
پیشگفتار: 2

علائم و نشانه های بیماری وبا: 3

حالت تهوع و استفراغ: 4
گرفتگی عضلانی: 4
آب زدایی: 4
شوك: 4

علائم و نشانه های وبا در كودكان: 5

عوامل: 5
باكتری موجود در محیط: 5
باكتری موجود در انسان: 6
آب های كم ژرف یا چشمه ها: 7
غذاهای دریایی: 7
میوه ها وسبزیجات خام: 8
غلات: 8
عوامل خطرزا: 9
سوءتغذیه: 9
كاهش یا عدم وجود اسید معده (هیپوكلریدریا یا اسكوریدریا): 10
قرارگیری درمعرض اهل خانه: 11
دستگاه ایمن ساز: 11
گروه خونی O: 11
صدف دریایی خام یا نپخته: 11
آزمایش و تشخیص پزشكی: 12
عوارض و عواقب: 13
كلیه و ناتوانایی های كلیه: 14
درمان: 14
پیشگیری: 15
نشانه ها و علایم: 20
فرایند انتقال: 21
سایر ابزار انتقال: 23
عوامل خطر: 23

غربالگیری و تشخیص وبا: 25

مشكلات: 25
درمان: 26
مشكلات مقاومت دارویی: 27
پژوهش مالاریا: 29
پیشگیری: 30
منابع: 35