طرح ریزی واحد صنعتی مهسان الکتریک

*پاورپوینت و نمودارهای F.P.C  و O.P.C پروژه بصورت رایگان ضمیمه شده اند:)

معرفی شرکت مهسان الکتریک:

شرکت صنایع الکتریکی مهسان در تاریخ 1355 تاسیس گشته ودر تاریخ 11/10/65 با شماره 62946 (تهران ، جاده آبعلی ، خیابان اتحاد ، سوم شرقی ، پلاک 52)به ثبت رسیده است . فعالیت شرکت در زمینه تولید محصولات الکتریکی و الکترونیکی می باشد . عمده ترین محصولات شرکت انواع کلید ،پریز و سرپیچ بوده و صاحب و مدیر عامل شرکت آقای مهندس ابراهیم ذاکری می باشد.روند توسعه محصولات شرکت ابتدا از ساخت سرپیچ آغاز گشته است و سپس به ترتیب ساخت پریز ، انواع کلید و پریز های توکار معمولی ، قطعات دستگاهی و پس از آن انواع کلید و پریز لوکس ، به آن اضافه شده است.
 
لازم به ذکر است که کلیه محصولات شرکت دارای نشان استاندارد (استاندارد کالا) می باشد .مشتریان شرکت عمدتا عبارت از شرکت های تعاونی صنف الکتریکی و شرکت های بازرگانی که در زمینه قطعات الکتریکی فعالیت می نمایند و همچنین بازار سراسری قطعات الکتریکی در ایران ، می باشند . همچنین صادرات به کشورهای اروپای شرقی و آفرقا نیز تشکیل دهنده بازار مصرف محصولات این شرکت می باشند .در حال حاضر میزان سهم بازار فروش محصولات شرکت بین 20 تا 22 درصد کل بازار میباشد . علاوه بر فروش محصولات فوق ، این شرکت اقدام به تولید قطعات صنعتی و همچنین (بمنظور رفع نیاز کارخانه جات تولید لوازم خانگی داخلی) کلیدهای جاروبرقی ، کلید چرخ گوشت ، کلید آبمیوه گیری و قطعات انواع پلوپز نموده است .
 
از آنجایی که در طرح طوسعه این شرکت طرحریزی و ایجاد واحد تولید کننده قطعات الکتریکی و الکترونیکی خودرو قرار دارد ، از هم اکنون شرکت مبادرت به تولید برخی از قطعات مورد نیاز ساپکو جهت مصرف در خودرو های داخلی تولید شده توسط کارخانجات ایران خودرو نموده است.با توجه به نمودار سازمانی صفحه بعد ملاحظه می شود که این شرکت از چهار سطح مدیریتی شکل گرفته است با توجه به اهمیت کیفیت در شرکت مهسان ملاحظه می شود که دو مدیر ویک گروه مشاور در زمینه کیفیت در شرکت پیش بینی شده و هم اکنون نیز در شرکت در حال فعالیت می باشند . قسمت P.M هم زیر نظر مدیر فنی و مهندسی می باشد که البته در زمینه های لازم (E.M  یا P.M ) با دیگر مدیران هم سطح در ارتباط می باشد .
 
 
کلمات کلیدی:

BOM

نمودار F.P.C

نمودار O.P.C

نمودار جریان مواد

طرح ریزی واحد صنعتی

 
 
فهرست مطالب
طرحریزی واحد صنعتی 1
طرحریزی مهسان الکتریک 1
معرفی شرکت 1
شناخت محصول 4
فهرست قطعات و مواد مورد نیاز محصول پریز برق توکار نسیم (BOM) 5
فهرست قطعات و مواد مورد نیاز محصول پریز برق توکار ویرا (BOM) 6
فهرست قطعات و مواد مورد نیاز محصول کلید جنگ (BOM) 7
نمودار مونتاژ Assembly Chart 12
نمودار مونتاژ پریز 12
تکنولوژی تولید شرکت مهسان 14
معرفی دپارتمانها 17
طرح Layout   اولیه : 19
طرح layout اولیه انژکسیون 22
طرح layout اولیه فلزی 23
نمودار FPC 25
تحلیل نمودار F.P.C 26
معیار های تعیین ضرایب : 29
سیستم حمل و نقل 33
شناخت وضع موجود 33
عملیات حمل ونقل 34
نمودار جریان مواد : 36
جریان مواد بین دپارتمان ها : 37
سیستم انبار 39
تجهیزات انبار و حمل ونقل 44
نقد و بررسی استقرار دپارتمانها 48
نقد وبررسی سالن مونتاژ 50
تحلیل نمودار از - به 52
پیشنهادات اصلاحی برای دپارتمان انژکسیون 59
ایستگاه کنتاکت زنی : 62
ایستگاه پرچ وسط زنی: 64
ایستگاه حلقه زنی: 66
تحلیل مباحث ارگونومی در شرکت 68