دانلود پاورپوینت شيوه‌ های تغيير رفتار جهت رشته روانشناسی در قالب 34 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 


روش تغییر رفتار یا فن تغییر رفتار، روش مبتنی بر نظریه برای تغییر یک یا چند تعیین‌کننده روانشناختیِ رفتار مانند نگرش یا خودکارآمدی یک فرد است. این روش‌های تغییر رفتار در مداخلات استفاده می‌شود. اگرچه تلاش البته برای نفوذ در نگرش و دیگر تعیین‌کننده‌های روانشناختیِ مردم بسیار قدیمی‌تر بودند، به خصوص تعریف توسعه یافته در اواخر دهه نود بینش‌های مفید به همراه داشت به خصوص چهار مزیت مهم:

 

 


توسعه یک طبقه‌بندی عام و خلاصه که بحث در مورد اجزای فعال یک مداخله را آسان می‌ساخت. تأکید بر تمایز میان روش‌های تغییر رفتار و کاربردهای عملی آن روش‌ها. شامل مفهوم «پارامترهایی برای کارآمدی» یا شرایط‌های پراهمیت برای اثربخشی است که اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

 

 

 

این مورد به حقیقتی توجه دارد که روش‌های تغییر رفتار بر تعیین کنتده خاصی تأثیر می‌گذارند (وقتی یک مداخله توسعه می‌یابد، در ابتدا باید عوامل تعیین‌کننده شناسایی شوند و سپس روش‌های تغییر رفتار در نظر گرفته شوند، به گام‌های نقشه نگاری مداخله مراجعه کنید).

 

 


به صورت سنتی، به ندرت گزارش ارزشیابی مداخلات تغییر رفتار به توضیح واقعی مداخله می‌پردازد[۳] و این باعث شده‌است انتخاب کارامدترین روش‌ها دشوار شود. این مسئله در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن ۲۱ زمانی که روش‌های تغییر عمومیت بیشتری یافتند بیشتر خود را نشان داد و رده‌بندی دیگری توسعه یافت و متعاقباً عمومیت پیدا کرد و منجر به قابلیت دسته‌بندی مداخلات منتشر شده قبلی گشت.

 

 


فهرست مطالب
تاريخچه
ويژگيهايي كه بر اساس آن رفتار تعريف مي شود 
مثال
توجه
تعريف تغيير رفتار
موارد استفاده از شيوه‌هاي تغيير رفتار
تغيير رفتاربه دو شيوه ي كلي انجام پذير است
تعريف رفتار مطلوب
شيوه‌هاي ايجاد و افزايش رفتارهاي مطلوب
تقويت افتراقي
تقويت افتراقي شامل تركيبي از
مثالي براي تقويت افتراقي
تعريف شكل دهي
مثال براي شكل دهي
شيوه هاي اموزش مهارتهاي رفتاري
مثال براي شيوه هاي اموزش مهارتهاي رفتاري
تعريف رفتار هاي نامطلوب
شيوه هاي كاهش رفتار هاي نامطلوب
مثالي براي تقويت افتراقي