هدف از این تحقیق بررسی مهارت ابراز وجود و سلامت روان با فرمت docx در قالب 20 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مقدمه

2-2- مهارت ابراز وجود

2-2-1- مداخلات روانشناختی (جرات ورزی)

2-2-2- یادگیری مهارت اهمیت دادن به خود

2-2-3- سازگاری شخصی یا حفظ سلامت روان

2-2-4- راهکارهای تقویت اراده و قاطعیت در تصمیم گیری و دوری از اهمال كاری

منابع

 

 

 

در طول قرن بیستم انسان پیش از تمام تاریخ بشریت دستخوش دگرگونی از نظر شیوه‌های زندگی روابط اجتماعی و مسائل اقتصادی گردیده است. تلاش در جهت صنعتی شدن و گسترش شهرنشینی و زندگی مکانیزه که لازمه آن قبول شیوه‌های نوین برای زندگی است. اثر معکوس بر سلامت انسان گذاشته و در ارتباط با مقوله سلامت ابعاد دیگری را مشخص نموده است. یکی از این ابعاد سلامت روان افراد جامعه است. مقوله ای که اگرچه تازگی ندارد لیکن از نظر تخصصی دیر زمانی نیست که به آن توجه گردیده است. با توجه به شیوع بیماری روانی در جامعه اهمیت تلاش در جهت اعتلای سلامت روانی افراد هر اجتماعی بارزتر می‌گردد. مهم‌ترین مسأله در این ارتباط پیشگیری از مسائلی است که باعث می‌گردد سلامت روان افراد جامعه مختل گردد و بالطبع پیامدهای منفی در پی داشته باشد.

 

 

 

پیشگیری از بروز این عوامل نیز جز با آشنایی با وضعیت موجود سلامت روان در افراد جامعه ای که قصد پیشگیری در آن را داریم ممکن نیست. چراکه آشنایی با وضع موجود ما را به اوضاع امیدوار می‌سازد و یا ما را جهت بکارگیری روش‌های مناسب، در جهت از بین بردن عوامل مخل سلامت روان و بکارگیری ابزارهای مناسب در این جهت یاری می‌نماید. (افروز،­1371). حدس اولیه بیانگر آن است كه درحال حاضر در حدود 450 میلیون نفر از اختلالات روانی یا عصبی یا مشكلات روانی اجتماعی مانند مسایل مربوط به سوء مصرف الكل و مواد مخدر در رنج هستند و این در حالی است كه بسیاری از آنان در تنهایی و خاموشی به سر می‌برند. گذشته از رنج ناشی از بیماری و فقدان مراقبت لازم، انگ زدن، شرم، طرد شدن و بیش از همه مرگ،‌ این عزیزان را مورد تهدید قرار می‌دهد. افسردگی اساسی امروزه علت نا توانی در سراسر دنیا محسوب می‌شود و رتبه چهارم را در میان 10 علت اصلی بار جهانی بیماری‌ها به خود اختصاص می‌دهد،‌ و در صورت صحت پیش بینی‌ها در 20 سال آینده، افسردگی احتمالاً به دومین علت بار جهانی بیماری‌ها تبدیل خواهد شد.

 

 

 

در سراسر دنیا 70 میلیون نفر از وابستگی به الكل رنج می‌برند. حدود 50 میلیون نفر دچار صرع و 24 میلیون نفر مبتلا به اسكیزوفرنی هستند. هر سال یك میلیون نفر با خودكشی به زندگی خاتمه می‌دهند. در حالی كه تعداد افرادی كه اقدام به خودكشی می‌کنند،‌ در حدود 10 تا 20 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. به ندرت می‌توان خانواده‌ای را پیدا كرد كه با اختلالات روانی برخورد نداشته باشد. یك نفراز هر چهار نفر در مرحله‌ای از زندگی خود دچار نوعی اختلال روانی می‌شود. خطر بروز برخی اختلالات از جمله بیماری آلزایمر با افزایش سن بیشتر می‌شود و پیامد این امر برای جمعیت رو به كهولت دنیا وافر است و اختلالات روانی بار اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی دارند.

 

 

 

در حال حاضر اختلالات روانی چهار مورد از 10 علت عمده ناتوانی در سراسر جهان را به خود اختصاص می‌دهد و بر اساس برآورده های موجود، اختلالات روانی و رفتاری مسوول 12 درصد از بار كلی بیماری‌ها در جهان هستند. با این همه،‌ بودجه‌های سلامت روان بیشتر كشورها كمتر از یك درصد هزینه‌های كلی سلامت را تشكیل می دهدو بیش از 40 درصد كشورها سیاست مشخصی در زمینه سلامت روان ندارند و بیش از 30 درصد آن‌ها فاقد برنامه مشخصی برای سلامت روان هستند. بیش از 90 درصد كشورها در یك سیاست جامع سلامت روان كه كودكان و نوجوانان را نیز در بر می‌گیرد بی بهره هستند. ( ساپنیگتون، 2004).